Händer i september

Av:

|

Publicerad:

|

Kategori:

Hej!

Sommarvärmen dröjer sig kvar och på lördag 29 augusti är det dags för årets Husbyfestival med loppis på Folkets Husby och musik, mat och aktiviteter i centrum.  Efter det fylls september med aktiviteter – läs månadsbladet här!

En otrolig start på hösten är att Husby-bor under sommaren tagit initiativ till att starta upp en ny version samtalscafé inspirerad av Megafonens Harakat café. Harakat Forum kickstartar 2-3 september med två kvällar om en demokrati i kris och organisering, sen fortsätter vi under hösten med gäster vi väljer tillsammans. Just nu pågår också Kvarterskampen Husby för att se vilket valdistrikt som kan höja sitt valdeltagande mest. 

Torsdag 10 september är alla föreningar som vill söka föreningsstöd 2027 välkomna på en infoträff med Järva sdf och Studiefrämjandet – och samma kväll visar vi filmatiseringen av Nicolas Lunabbas bok Blir du ledsen om jag dör? med ett efterföljadne samtal med regissör Rojda Sekersöz, skådespelare Imenella Mohamed och Robin Pihl från Helamalmö.

Vi ses i huset!

Hedvig, Yusuf, Soraia, Faisal, Ako, Daniel, Ailin, Maryam, Ayda, Sem, Keyvan och Milqias