Händer i november

Av:

|

Publicerad:

|

Kategori:

Hej, novembers månadsblad är här!

Höstlovet pågår för fullt i huset och både Hoppets Vingar och Upprustningen Sports Club arrangerar kollo med utgångspunkt i Folkets Husby. Styrelsen har samtidigt välkomnat två nya medlemsföreningar till huset, Abadanier i Sverige och Bolivia Yawar Mallku och vi gläds åt att samla 65 föreningar under vårt tak.  

I november ser vi också fram emot att inviga Bio Husby på andra sidan torget hos Kulturhuset Husby, något vi har drömt om länge. Under invigningshelgen 7-9 november arrangerar vi på lördagen .MOV Kortfilmsvisning där tre av de kortfilmer som spelats in i augusti presenterar sina produktioner. Fri entré med bokad biljett!

Onsdag 5 november samlar vi Husbybor och föreningar för en områdesträff om psykisk hälsa tillsammans med alla aktörer i Collective Impact Husby. Fokus ligger på utmaningar och behov för framtida insatser. Anmälan görs via länk.

Allt gott och vi ses i huset! 
Hedvig, Maryam, Valentina, Faisal, Sardar, Fayeq, Daniel, Keyvan och Milqias